OTOYOL KULLANIM KURALLARI

OTOYOL KULLANIM KURALLARI

Asgari ve Azami Hız Sınırı

Otoyolda mecburi asgari hız 40 km/saat olup; hız, geometrik standartların müsaade ettiği limitler ve ilgili trafik işaretlerinde belirtilen sınırlar haricinde binek araçlar için azami hız 140 km/saattir.

Tel Çitler veya Duvarlara Müdahale Edilmesi

Ücret toplama istasyonları dışında otoyola giriş ve çıkış yapmak yasaktır. Otoyol sınır çizgisi boyunca tesis edilmiş olan tel çitler veya duvarlar bu tür çıkışları engellemek amacıyla tesis edildiğinden bu engellerin açılması, yıkılması, kesilmesi ve başka şekilde tahrip edilmesi yasaktır.

Otoyolda Kullanımı Yasak Olan Araçlar

Yayaların, hayvanların, motorsuz araçların, lastik tekerlekli traktörlerin, iş makinelerinin ve bisikletlerin otoyola girmesi yasaktır.

Zorunlu Hallerde Yapılması Gerekenler

Otoyolda duraklamak, park etmek, geri dönüş yapmak ve geri geri gitmek yasaktır. Zorunlu hallerde en sağdaki emniyet şeridinde trafik güvenliğini tehlikeye düşürmeyecek şekilde gerekli önlemleri alarak durulabilir. Otoyol üzerinde yaşayacağınız acil durumlar için 161 Otoyol Acil Yardım Hattı’nı arayarak, 7/24 ücretsiz destek alabilirsiniz.

Otoyol Kurallarına Uygun Olarak Kullanmama Durumlarında Uygulanacak Yaptırımlar

Otoyolu kurallarına uygun olarak kullanmayan kişilere ve otoyola giren hayvan sahiplerine 6001 Sayılı Karayolları Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun hükümlerine göre, otoyolda çevreyi kirletenlere ise 2872 Sayılı Çevre Kanunu hükümlerine göre idari para cezası doğrultusunda gerekli işlem yapılacaktır.

Otoyola Giriş ve Çıkışlar

Otoyol giriş ve çıkış gişelerini kullanmadan otoyola giriş ve çıkış yapmak yasaktır.